ללבוש לבן

מאפיפיור ועד עובד ניקיון, או איך ללבוש צבע לבן

לבן – כסמל ל
טוהר וניקיון, קדושה וסמכות, יוקרה, דיוק והתחדשות

בתרבות המערבית המודרנית צבע לבן מעורר חשיבה אסוציאטיבית לערכים אנושיים כמו טוהר, קדושה וניקיון. לבן הינו קוד לבוש של אנשי מקצוע שונים כמו רופאים וטבחים. מדים הלבנים של הספורטאים מסמלים התחדשות, הגינות ויושרה. אנשי דת וכלות לובשים לבן כסמל לבריאה, קדושה ותהילה. בכתבה זו נדון למה הבחירה הטבעית שלנו נופלת על צבע הלבן, את מי הוא הולם, אילו גוונים מבחינים כשאר מתכוונים לצבע הלבן, איך ללבוש לבן בצורה אופטימלית ואיך לשדרג לוק לבן לרמת הופעה מושלמת, תואמת מצב רוח וסיטואציה.

היסטוריה של הצבע הלבן
היסטוריה של הצבע הלבן

צבע לבן באופנה: אבולוציה, טרנדים, טיפים לסטיילינג

1. היסטוריה של הצבע הלבן

2. לבן – בין מדע לאופנה

3. טיפים ללבוש לבן לפי מבנה גוף

4. טיפים לבחירת גוון לבן לפי COLOR TYPE הטבעי

5. טיפים לבחירת מרקמים ובדים

6. טיפים לבחירת לבני נשים

7. טיפים לסטיילינג

8. שילובי צבעים עם לבן

1. צבע לבן בהיסטוריה – מאפיפיור ועד עובד ניקיון

בהיסטוריה של הלבוש ביגוד לבן מלא בסמליות. אנשי דת במצרים העתיקה לבשו לבן כסמל לטוהר ורומאים נהגו ללבוש לבן כסמל למעמדם כאזרחים.  עד היום קיים ביהדות מנהג ללבוש לבן לחגים ומועדי שמחה. בתרבות שלנו הלבן משדר בעיקר מעמד חברתי גבוה, יוקרה ונבחרות.

הידוע לכם איך נולד קוד לבוש של שחקני טניס, ענף המכונה הספורט הלבן?

טניס נחשב לענף ספורט אליטיסטי והשייך כביכול לבני המעמד הגבוה. אך מדיו לא תמיד היו לבנים.. במאה ה 19 כששיחקו שחקני טניס במפגשים חברתיים, המראה של כתמי זיעה בבגדים הצבעוניים נתפס כלא הולם, במיוחד לנשים. כמצופה מקפדנות הבריטית, הפך הלבוש הלבן מאז לחובה למשחקי ווימבלדון.

עד היום קיימת מין חלוקה של הציבור העובד ל”צווארון לבן” המסמן תפקידי משרד נקיים ומחבר באופן סמלי את הצבע הלבן למעמד גבוה, לעומת “הצווארון הכחול” המתאר את בני מעמד ביניים העוסק בעבודות כפיים.

במהלך מאות שנים גוון עור לבן סימל אושר, רווחה ושייכות למעמד סוציו אקונומי גבוה של אנשי האצולה שלא היו צריכים לעבוד בעצמם, תמיד הסתובבו עם כובע או מטרית שמש. בניגוד אליהם נראו עובדי פרך עם העור השזוף שלהם,  החשוף לשמש שעות עבודה ארוכות.

תחושת טוהר ניקיון מעניקים לצבע הלבן אנשי מקצוע כמו אחיות ורופאים, אופים ורוקחים, ואף עובדי ניקיון במקומות ציבוריים.  צבע לבן עושה סוג של אבחנה מבדלת בין מי ששייך לבראנז’ה לבין מי שלא..

2. לבן בין מדע לאופנה

בעולם המדע לבן אינו נחשב לצבע בפני עצמו, אלא הוא סך כל הצבעים יחד. אור השמש שמגיע אלינו הוא בצבע לבן אבל מכיל בתוכו את כל אורכי הגל של כל צבעי הקשת מעורבבים, העין שלנו מפרשת את השילוב הזה כאור לבן.


בעולם האופנה נחשב לבן לצבע אכרומטי, כלומר חסר צבע. במילים של צורך אופנה מין השורה צבע ניטרלי. אכן, תכונה זו מאפשרת אין ספור שילובים עם הצבע הלבן והופכת אותו לפופולרי בסל קנייה ממוצע.

בחגים אנחנו בוחרים בלבוש לבן בלי להסס, באופן אינטואיטיבי ואוטומטי בו זמנית. לבן מסמל סוג של חגיגיות עבורנו. היתרון של הצבע הלבן שהוא מתאים והולם את רוב בני האדם, נראה קלאסי ואלגנטי, מרענן מאיר פנים, ותואם כמעט לכל סיטואציה בחיים.

3.טיפים ללבוש לבן לפי מבנה גוף

צבע לבן נוטה להרחיב את מבנה הגוף באופן יחסי. כלומר, חשבו טוב איזה אזור בגוף זקוק לאפקט של הרחבה או גודל.

לדוגמא, כתפיים צרות ואגן רחב מזמינים שילוב של חלק עליון בהיר וחלק תחתון כהה על מנת לאזן ויזואלית את חוסר הפרופורציה.

לעומת זאת, עם ירכיים צרות והכתפיים רחבות, מבנה הנפוץ אצל נשים בעלות חזה גדול, כדאי לרכז את צבע הלבן דווקא בחלק התחתון של הגוף על מנת ליצור השליה ויזואלית לנפח למטה המאזן את קו כתפיים רחב.

חוקי קווים גאומטריים חלים על צבע הלבן בדיוק כמו על כל צבע אחר, רק קחו בחשבון שצבע לבן מרחיב אפריורי. קווים אנכיים מאריכים את מבנה הגוף, בעוד שקווים אופקיים נותנים אפקט של הרחבה. חולצות סטפלס, מפתח סירה, מחשוף מרובע רחב, שרוול עטלף, כתפיות דקות – כל אלה נוטים להרחיב את הכתפיים. לעומת זאת, קפלים לאורך, מפתח V, גזרת מעטפת, חצאית אסימטרית, גאקט פתוח, כתפיות עבות – מעניקות אפקט אורך למבנה הגוף ומטיבים לנמוכות וגם לאלה הרוצות להיראות גהוהות, אסופות וחטובות גם בלוק הלבן.

בעקבות נטייתו של לבן להיות שקוף, נוטה בגד לבן להבליט את קפלי העור והעיקולים המיוחדים של מבנה הגוף. . גזרות פחות צמודות הן יעניקו את חופש התנועה והן יטשטשו את קווים הלא רצויים של מבנה הגוף.

4. טיפים לבחירת גוון לבן לפי COLOR TYPE הטבעי

איך לבחור את הלבן שלך?

כשאומרים שלבן מתאים לכולם – אין זו טעות. צבע לבן מאיר את הפנים, מבהיר את הכתמים השחורים מתחת לעיניים ומייצר עברונו מצב רוח חגיגי אפריורי. אם החלטתן ללכת על לבן דעו שלצבע הלבן יש גוונים – לבן פנינה, לבן שמנת, אוף ווייט, חלבי, לבן אפרפר, לבן צחור.

חולצה לבנה מנצנצת סטייל אקונומיקה תחמיא פחות לבעלי שיניים צהובות, והחיוך הראשון יחשוף את הפער ויבליט עוד יותר את הגוון הצהבהב של השיניים. אם בכוונתכן להימנע מתופעה זו, בחרו את הלבן שהולם את גוון העור, את הלבן של העין ואפילו את פיגמנט השיניים.

5. טיפים לבחירת מרקמים ובדים

ללבן יש נטייה להיות שקוף. או אולי יותר נכון לומר – לא משנה כמה הלבן שלכן הוא לבן הוא לא יהיה אטום ב 100 אחוז. בדים עם סיבים צפופים או סריגה עבה יספקו אטימות מרבית של הבגד הלבן.

המלצות מיוחדות לקיץ ישראלי:

בדים עם סיבים טבעיים כמו כותנה, פישטן, במבוק או משי, דואגים למגע נעים וידידותי לגוף. קל וחומר כאשר מדובר בבחירת בגדים ליום יום המחייבת נוחות מירבית ותנועה חופשית.

המלצות לבחירת בגד לבן לאירוע:

כאשר מדובר באירוע חד פעמי או אירוע שמתקיים במזגנים, אין זו בעיה לבחור גם בבדים סינטטיים. הדגש על עובי ואטימות הבד.

קחו בחשבון שבד לבן במרקם סאטן עלול להוזיל את המראה הקלאסי של הבגד במידה והוא עשוי מסיבים לא איכותיים שמחזירים המון אור ולא נותנים עומק.

המלצות לפי תכונות אור הפנים

ברק של בד סאטן מחזיר המון אור. לבעלות עור שומני שגם ככה נוטות לנצנץ בסוף הערב, מומלץ לשקול את נוכח הסאטן במלתחה בכובד ראש.

6. טיפים לבחירת לבני נשים מתחת לבגדים הלבנים

ללבן יש נטייה להיות שקוף. או אולי יותר נכון לומר – לא משנה כמה הלבן שלכן הוא לבן הוא לא יהיה אטום ב 100 אחוז. בדים עם סיבים צפופים או סריגה עבה יספקו אטימות מרבית של הבגד הלבן.

חזייה צבעונית מדליקה המבצבצת מתחת לחולצה הלבנה, תיצור מראה שובב ומושך עין. אם הכוונה האפריורית למראה אסוף ומסודר, הייתי ממליצה לבחור בלבני נשים בצבע גוף. חזייה לבנה או תחתון לבן בכל מקרה יבלטו אל מתחת לבגד לבן. לבני נשים בצע ניוד לעומת זאת יספקו את התחושה של בלתי נראה מתחת לכל גוון לבן שתבחרו.

7. טיפים לסטיילינג

אם הלכתן על טוטל לוק לבן שאפו – זה אמיץ מכל הבחינות, כולל המחשבה על כביסה וניקוי יבש.

מספר טיפים שיסייעו לכן ליצור לוק מעניין, תלת ממדי ומושך את העין.

כאשר בוחרים בבגדים באותו צבע קיימת סכנה לקבל לוק שטוח וחסר פואנטה. על מנת להפוך טוטל לבן ללוק טרנדי עם פרספקטיבה לעומק, ישנן מספר דרכים פשוטות:

ליצור מראה שכבות אופנתי

שכבה אחת מבצבצת בפני השנייה ומשלימה אותה בסטייל. שתי שכבות בלוק אחד יספקו מינימום נדרש ליצור לוק מעניין ולא שטוח. באופנה כמו באופנה – מוזמנות לאתלר בחורף – כמה שיותר שכבות כך עולה מעלת העניין בלוק.

לשלב בין מרקמים שונים

לקחת בגדים לבנים במרקמים שונים ולשלב אותם באותו לוק. כל טקסטורה אחרת, כמו משי, אור מבריק או הפוך, צמר או הפרווה, ניילון או אורגנזה – תיתן ממד ועומק שונה ללוק. שילוב בין מרקמים שונים יעשיר אותו ויעניק לו תחכום מודרני.

להשתמש באקססוריז

להשתמש באקססוריס. אביזרי אופנה יוסיפו נימה של אופנה וסטייל במידה הרצויה עבור כל אחת בהתאם לבחירות והעדפות האישיות שלכן. תיקים, מטפחות וכובעים, צמידים ושרשראות – אקססוריז נכונים ישדרגו כל לוק, בין אם בחרתן בשמלת חוף לבנה לבין אם הבחירה נפלה על חליפה גברית לבנה. באמצעות אקססוריז ניתן להקנות לאותו לוק לבן מצב רוח או וויב שונה לגמרי. למשל:

תכשיטי זהב על הרקע הלבן

מלטשים את הלוק ביוקרה.

אקססוריס צבעוניים מעניקים

ללוק לבן ווייב עליז ושובב.

תכשיטים מחומרים

טבעיים.

שרשרת מנוצות וחרוזים, תכשיטי עור ופנזים על התיק קולעת לווייב של שנות ה 70 ואופנת היפי, הקרוי היום בוהו ש’יק

תכשיטי פנינים

תכשיט קלאסי למדיי, בשילוב עם לבן יכול בקלות להידרדר ללוק סבתאי. לפיכך, מומלץ לשים לב לתכשיטי פנינה בלתי רגילים. פניני ברוקו בעלות צורה לא מושלמת נראות אקטואלי יותר משרשרת פנינים קלאסית. אם כי אפשר להחיותה מבחינה אופנתית על ידי הוספת שרשר גס או מפל שרשראות עדינות.

נימה אופנתית

בתכשיטים,

אבזמים

וכפתורים

  • עגילי צדפה לוקחים אותי לנופש בחוף הים בריוויירה הצרפתית.
  • עגילי נוצות אני רואה על חוף הים בתאילנד הרחוקה.
  • כפתורים ואבזמים המדמים עצם הפילים או שריון הצב לוקחים אותי לסטייל ספארי.

אביזרי אופנה

שחורים

אקססוריז ואביזרי אופנה שחורים מספקים קונטרסט מקסימלי על גבי רקע לבן ונראים מרענן במיוחד בקיץ הישראלי הלוהט.

תיק שחור ושמלה לבנה תמיד נראים ש׳יקי ביחד. אקססוריז שחורים מעניקים נימה אלגנטית ו״ריסון״ עדין ללוק לבן פיקנטי וחושני.

תחשבו מה הסטייל של הבגד שבחרתן או לאן בא לכן לקחת את הלוק שלכן היום ותבחרו לו פרטנר הולם ומשדרג. כזה שידגיש את היופי הטבעי שלכן ויעלה את הלוק שלכן לרמת הופעה אחרת.

8. שילובי צבעים

היותו לבן צבע אכרומטי, קרי, חסר צבע, ניתן לשלב אותו עם כל צבע אחר אפשרי. צבעים פסטליים או לחילוין, מלאי פיגמנט או צבעים אכרומטיים אחרים, כמו שחור ואפור, יהיו בני זוג נהדרים לצבע הלבן. יש מספר אפשרויות להכניס אלמנט או כתם של צבע לאאוטפיט הלבן שלך. צבע נוסף יוסיף פיקנטיות ועניין ללוק הלבן.

לבן + צבע אחד

זהו שילוב הכי קל והכי ברור לצורך האופנה מין השורה. הוא גם נכון למישהי ששאיפותיה האופנתיות מסתכמות בנטייה לאלגנטיות ומינימליזם.

לבן + שני צבעים

שילוב יותר מסקרן, המזמין לנצל את צבע הלבן כרקע להלביש עליו

שילובי צבעים מנוגדים כמו ורוד וירוק וסגול וכתום. לעומתם גם שילובי צבעים דומים כמו בז’ וזהב, כתום ושוקולד נראה ומצטלם טוב במיוחד על גבי הפריטים הלבנים.

שחור + לבן

שילוב זה תמיד נראה בסטייל. בזכות הקונסטרס בין שחור ללבן נוצרים לוקים יפים, קורצים לעין ומושכים תשומת לב.

לבן + צבעים אכרומטיים

שילוב של לבן + צבע אכרומטי אחר – אפור/שחור או שילוב של שלושת הצבעים האחרומטיים – שחור, לבן, אפור – אלה הם שילובים נוחים ליום יום והם גם הנפוצים ביותר שנבחרים על ידי רוב נשות העולם העובדות והצורכות אופנה. לצבעים אכרומטיים הרבה פעמים מייחסים גם גווני בז’, וכחולים משרדיים מתוך כוונה לצבעי המתלחה הבסיסית.

לבן + הדפס

מוכנות לעלות בדרגת הקושי בשילובי צבעים עם לבן? צאו לדרך! מוזמנות לאתר בארון את כל הפריטים המודפסים שאולי התקשיתן למצוא להם בני זוג הולמים. שדכו להם טישרט או גינס לבן שבוודאות נמצאים בכל מלתחה ממצועת. פריט לבן בסיסי יעדן כל פריט מודפס משוגע או נועז או התאמה בלתי רגילה בין השניים.

שילוב בין גווני לבן שונים

שילוב בין גוונים שונים של לבן, כמו אופווייט, שמנת, פנינה ולבן צחור ביחד זוהי דרך נוספת להפוך אאוטפיט בלבן למעניין, תלת מימדי ומושך את העין.

את היתרונות של צבע הלבן למדנו, איך לשלב אותו עם שאר הצבעים – ציינו, איך לסגנן לוקים לבנים – סיכמנו, איך לשדרג כל לוק עם אקססוריז ואביזרי אופנה – גילינו. עכשיו תורכן – צאו לחקור ולגלות את הלבן שלכן))

לעוד טיפים להתאמה לפי מבנה גוף לחצו כאןבואו נדבר על סטייל

תהיו בקשר! אשמח לעזור בכל שאלה על סטיילינג!