הדפס פסים – ממלח ועד שאנל

היסטוריה של הדפס הפסים מגוונת מאוד. היו זמנים בהם פסים היוו סימן של דחייה ובושה, מאוחר יותר של חופש ואוונגרד. בסופו של דבר הפכו הפסים להדפס קלאסי בלתי מעורר. בגדי פסים מתהדרים באבולוציה ארוכה ומפתיעה, אותה נכיר היום. במקביל, נבחין בסגנונות ליבוש עכשוויים לבגד עם הדפס פסים. לבסוף, נדבר על אופנה וסטיילינג לבגדים עם פסים. פסים לאורך או לרוחב? מה מרחיב או מה מרזה? מעניין? מבטיחה כי הכתבה שוברת סטיגמות מקובלות בחשיבה על פסים.

היסטוריה של פסים על בגדים

הדפס פסים ומשמעותו בימי הביניים

בימי הביניים לבגד עם פסים קיימת קונוטציה שלילית. היסטוריונים רבים טוענים כי החוק דאז חייב את מפרי הסדר הציבורי ללבוש בגדים עם פסים. ממזרים, פושעים, גנבים הואנשו בלבוש מפוספס. בימי הביניים, הדפסי פסים היו נדירים. מסיבה זו, אנשים שלבשו דברים כאלה נראו לעין מרחוק.

כמו כן, בגדי פסים שימשו אז את הנזירים הכרמליתים, בהנחיית שיקולים דתיים ולא על פי חוק. אבל צמרת הכנסייה הקתולית לא הסכימה לכך. הכרמליטים חיו במאה ה-12 בהר הכרמל, בשאיפה לחקות את אורח חייהם של הנוצרים הראשונים. הפסים על בגדיהם היו לבנים וחומים, לעתים רחוקות יותר לבנים ושחורים.

פסים בתקופת רֵנֵסַנס

הדפס פסים הפך לנפוץ בתקופת הרנסנס. המוניטין שלו הפך להיפך הגמור ממה שהוא נהנה בימי הביניים. הקלת דעת זו נעשתה על ידי הפילוסופיה הליברלית, שהתבססה על מוסר חופשי, עצמאות ודמוקרטיה. פסים על בגדים סימלו את ההסתייגות ממסורות מיושנות. תוך זמן קצר הפך הדפס פסים לפופולרי בקרב האצולה של ​​החברה – אריסטוקרטים ומלכים. לבוש כזה הצביע על פרוגרסיביות ומודרניות של בעליו. היחס של ימי הביניים כלפיו כמעט שקע בשכחה.

הדפס פסים בחייל הים

פסים ברטוניים הם לא סתם ליופי

הידעתן כי הפסים של מלחים אומצו למדי חיל הים למטרת בטיחות השירות הצבאי. הפסים נראים בבירור בנוף הימי וקל לזהות אדם שנפל מהסיפון. כך ניתן להציל את חיי המלחים בזריזות ובמהירות. גופייה או טישרט פסים גם מנע מהמלח להשתלב עם חפצים מסביב, כך שהיה קל יותר לקפטן לעקוב אחר הצוות ולראות מי עושה מה. חולצת מלח ה”קנונית” הייתה צריכה להיות בעלת שרוולים באורך 3/4, עם פסים רוחביים כחולים כהים ומפתח סירה. חומר הבד חייב להיות כותנה. כמו כן, פריט לבוש זה חייב להיות בעל 20 פסים כחולים של 1 ס”מ כל אחד, במרחק של 2 ס”מ אחד מהשני, ועוד 14 פסים על השרוולים, גם הם במרחק של 2 ס”מ.

הדפס פסים ואסוציאציה עם בית כלא

עדיין אנשים רבים מקשרים בגדי פסים לאסירים, למרות שלפחות במדינות המערב הם לא לובשים מדים כאלה במשך זמן רב. עם זאת, דימוי זה מושרש היטב בתודעה הציבורית. לדוגמה, אם תסתכלו על קומיקס או סרטי מערבונים, תגלו כי נמלטים ונידונים למאסר כמעט תמיד מתוארים בבגדי פסים. יש המאמינים כי הדפס הפסים על בגדי האסירים הופיע לראשונה בארצות הברית. מקורם של בגדי הכלא המפוספסים בסביבות 1760 במרילנד ופנסילבניה. בתחילת המאה ה-19 הופיעה צורה זו גם בכמה בתי כלא בבריטניה וגרמניה. אחר כך הוא הוצג באוסטרליה, רוסיה וטורקיה. עם זאת, בצרפת מעולם לא נעשה בו שימוש בבתי כלא – שם מדי האסירים היו אדומים. איך לכך ברור כי המטרה הייתה זהה – להפריד את הפושעים משאר החברה כדי להראות שהם מודרים מחיי חברה רגילים.

פסים בהיסטוריה המודרנית

בסוף המאה ה-19, הפופולריות של בגדי הפסים קודמה על ידי המלכה ויקטוריה, שהלבישה בו את בנה כשהם טיילו על יאכטה. באותה תקופה, פסים אופקיים עוררו אסוציאציות עם ים. גם השחיינים לבשו אז חליפות עם פסים כחולים ולבנים.

בתחילת המאה ה-20, הדפס הפסים הופך לאופנתי יותר ויותר. קוקו שאנל מבקרת בריביירה הצרפתית ומקבלת השראה ממדי הצי הצרפתי. מייד אחר כך היא מעבירה הדפס של מלחים עם פסים לבנים לבגדים שיצרה. שאנל הכניסה לראשונה פסים לארון הנשי ולאופנה הגבוהה. הדבר המשיך להתפתח בעבודתם של מעצבי אופנה אחרים. בפרט, ז’אן פול גוטייה מצייר מלח על בקבוק בושם לגברים בשנות ה-80. בשנות ה-60 וה-70, יותר ויותר אנשים פרוגרסיביים החלו ללבוש חולצות עם פסים. הדפס פסים מסמל עבורם מרד ומחויבות לערכי חופש ודמוקרטיה. הפסים אומצו גם על ידי אומנים גדולים, כמו פבלו פיקסו ומאוחר יותר קורט קוביין. עד היום הדפס פסים נשאר פופולרי מאוד, בהיותו סמל לחופש, שוויון וליבררליות וגם לפשיין.

פסים בימינו

כיום כל פריט לבוש יכול להגיע אלינו בגרסת פסים. פסים אופקיים, אנכיים ואפילו פסים כאוטיים נפוצים בבגדים. בנוסף לגיאומטריה, מעצבי אופנה מתנסים בצבעים ובעובי הפסים. כתוצאה מכך, הם מצליחים ליצור מגוון אינסופי של וריאציות עם הדפס פסים. ממכנסיים ועד שמלות ומעילים, הדפסי פסים קלים לשימוש ומעולים להתנסות בעיצוב וגם בסטיילינג. פסים פופולריים מאוד בקרב גברים. כמעט לכל נציג מודרני של המין החזק יש לפחות חולצת טריקו אחת או חולצת פולו עם פסים בארון הבגדים שלו.

סטיילינג עכשווי לבגדים עם הדפס פסים

פסים לאורך או לרוחב? מה מרחיב ומה מרזה?

לפני הכל פסים זהו הדפס הכי מובן וברור למראית עין. פסים יכולים לגוון ולהוסיף נימה אופנתית לכל לוק בסיסי. אם אתן מאלה החוששות מהפסים בטענה כי פסים מרחיבים, הפרק הזה נועד לכן. ובכן, כמה דברים שכדאי לדעת על פסים.

1. באמצעות הדפס פסים אפשר לעשות תיקון ויזואלי למבנה הגוף.

2. פסים לרוחב יוצרים אשליה של עמוד. וזה גורם למבנה הגוף להיראות צר יותר. לכן לפסים לרוחב יש אפקט מרזה!

3. פסים לאורך, להבדיל מסטיגמא חזותית, דווקא מרחיבים את מבנה הגוף. וזאת משום שפסים לאורך או לגובה מדמים גדר, משהו שלא נגמר במחרב.

4. בבחירת פסים חשבו איזה חלק בגוף הפרטי שלך, אתן מעוניינות להרחיב או איזה לחטב, ויזואלית כמובן.

5. איך לבחור הדפסים לפי מבנה הגוף

איך לבחור הדפסים לפני מבנה הגוף?

בגדים עם פסים הפכו מזמן לפריטי אופנה קלאסיים ואקטואליים לכל עונה. הדפס הפסים מושך מבטים רבים. כמו כן, משתלב נהדר בכל לוק בסיסי או מתוחכם. פסים משתלבים נהדר עם פסים אחרים ומוסיפים נימה אופנתית מיוחדת בשילוב עם הדפס נוספים. בכל עת של השנה, בגד עם פסים יכול להיות פריט מושלם במלתחה היום יומית.

תמונות לכתבה מ PINTEREST

בואו נדבר על סטייל

תהיו בקשר! אשמח לעזור בכל שאלה על סטיילינג!